Monday, June 01, 2020

 2020 Boys 2A Basketball Assignments

Boys 1A Boys 2A Boys 3A Boys 4A State

Updated 03/09/2020 16:11 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. to email if you find inaccurate information.  Click Here to submit assignment.

Super-Sectional Sites Correlated Sectional Sites Correlated Regional Sites Regional Officials
Joliet (Central)
  Host: Joliet (Central)

Jim Gabehart
Rich Doman
Greg Nelson
Chicago (Carver Military Academy)

G1 - Tom Hahs, Greg Nelson,
G2 - Timothy Anderson,
G3 - Tom Hahs, Greg Nelson, 
Chicago (Corliss) G1 -
G2 -
G3 -
G4 -
G5 - 
G6 - 
Chicago (Dyett) G1 - Edward Avinger, Kevin White, Stepen Che'menju
G2 -
G3 - Edward Avinger, Kevin White, Stepen Che'menju
G4 -
G5 - Edward Avinger, Kevin White, Stepen Che'menju
Chicago (Julian) G1 - Dan Dyra, Jim Buckles, Jessie Knighten
G2 -
G3 - Dan Dyra, Jim Buckles, Chris Head
G4 -
G5 - Dan Dyra, Jim Buckles, Jessie Knighten
Chicago (King) G1 - David Moss, Marvin Sykes Sr., Ron Carter
G2 - Kenneth Gaston, Henry Gaston, Kyle Peterson
G3 - David Moss, Marvin Sykes Sr., Ron Carter
G4 - Kenneth Gaston, Henry Gaston, Kyle Peterson
G5 - David Moss, Marvin Sykes Sr., Ron Carter
G6 - Kenneth Gaston, Henry Gaston, Kyle Peterson
Chicago (Marshall)

G1 - Dan Dyra, Kenneth Gaston, Michael Pierce
G2 - Andre Bonhart, Larry Pikes, Bill Jones
G3 - Dan Dyra, Kenneth Gaston, Michael Pierce
Chicago (Christ the King) G1 -
G2 -
G3 -
G4 -
G5 - 
Chicago (Dunbar) G1 -
G2 - Frederick Anderson, Joseph Foster, Fernando Bowie
G3 -
G4 -
G5 - 
Chicago (F.W. Parker) G1 - Mark Ginski,
G2 -
G3 - Mark Ginski,
G4 -
G5 - Mark Ginski,
G6 - 
Chicago (Orr) G1 - Earl Clement,
G2 -
G3 -
G4 - Earl Clement,
G5 - Earl Clement, 
Carbondale (SIU)

Aaron Wright
Larry Barnett
Tim Leighty
McLeansboro (Hamilton County)

G1 - Jared Knapp, Darren Greenwalt, Mike Dammerman
G2 - Dana Pearson, Kevin Cummings, Josh Douthit
G3 - Jared Knapp, Darren Greenwalt, Mike Dammerman
Carmi (C.-White County) G1 -
G2 - Ted Knapp, Dave Hill, Jr, Rick Cicardi
G3 -
G4 - Ted Knapp, Dave Hill, Jr, Rick Cicardi
G5 - 
G6 - Ted Knapp, Dave Hill, Jr, Rick Cicardi
Murphysboro G1 - Robbie Reeder, Steve Baker, Craig Partridge
G2 - Barry Vaughan, Dennis Estes,
G3 - Robbie Reeder, Steve Baker, Craig Partridge
G4 - Barry Vaughan, Dennis Estes,
G5 - Robbie Reeder, Steve Baker, Craig Partridge
Red Bud G1 - Steven Hartline, Larry Barnett, Craig Becker
G2 - Travis Jones, Brent Garcia, Carl Krieg
G3 - Steven Hartline, Larry Barnett, Craig Becker
G4 - Travis Jones, Brent Garcia, Carl Krieg
G5 - Steven Hartline, Larry Barnett, Craig Becker
Vienna G1 - Richard Heuring, David Davis, Rob Blondi
G2 - Randy Tepovich, Todd Wilson, Sean Goins
G3 - Richard Heuring, David Davis, Rob Blondi
G4 - Randy Tepovich, Todd Wilson, Sean Goins
G5 - Richard Heuring, David Davis, Rob Blondi
Shelbyville

G1 - Kurt Cuffle, Dan Held, Brian Sorrell
G2 - Travis Guess, Rod Becker, Bill Leonard
G3 - Kurt Cuffle, Dan Held, Brian Sorrell
Flora G1 - Jared Knapp, Darren Greenwalt,
G2 - Steve Boswell, Barry Adair, Howard Manuel
G3 - Jared Knapp, Darren Greenwalt,
G4 - Steve Boswell, Barry Adair, Howard Manuel
G5 - Jared Knapp, Darren Greenwalt, 
Gillespie G1 -
G2 - Rollin (Buzz) Barton, Rick Tolle, Torrey Points
G3 -
G4 - Rollin (Buzz) Barton, Rick Tolle, Torrey Points
G5 - Rollin (Buzz) Barton, Rick Tolle, Torrey Points
G6 - 
Paris G1 - Paul Dalbey, Dane Severado,
G2 -
G3 - Paul Dalbey, Dane Severado,
G4 -
G5 - Paul Dalbey, Dane Severado, 
Roxana G1 - Jeremy Smith, Allen Poggenpohl, Kurt Libbra
G2 -
G3 - Jeremy Smith, Allen Poggenpohl, Greg Mullink
G4 -
G5 - Jeremy Smith, Allen Poggenpohl, Greg Mullink
DeKalb (NIU)
  Host: Shabbona (Indian Creek)

Dan Dyra
Chris Mays
John Earle
Genoa (G.-Kingston)

G1 - Jim Gabehart, Scott Geary, Dave Gilliland
G2 - Gary Zahara, Dale Tieman,
G3 - Jim Gabehart, Scott Geary, Dave Gilliland
Aurora (Central Catholic) G1 - Sal Vasta, Jeff Makosh, Joe Karasewski
G2 - Tim Swade, William Hart, Marty Munns
G3 - Sal Vasta, Tim Swade, Joe Karasewski
G4 - Eric Hillesland, Marty Munns, Jeff Makosh
G5 - Sal Vasta, Jeff Makosh, Joe Karasewski
Niles (Northridge Prep) G1 - Griffin Leininger,
G2 -
G3 - Griffin Leininger,
G4 -
G5 - Griffin Leininger, 
Rockford (Lutheran) G1 - William Evink, Ben Buum, Chris Long
G2 - Chris Hart, Brad Salley, Mark Hyser
G3 -
G4 - Chris Hart, Brad Salley, Mark Hyser
G5 - 
Westchester (St. Joseph) G1 - Buzz Fisher, Reid Burel,
G2 -
G3 -
G4 - Buzz Fisher, Reid Burel,
G5 - Buzz Fisher, 
Princeton

G1 - Joe Ewers, Dave Hasley,
G2 - Tad Johnson,
G3 - Joe Ewers, Dave Hasley, 
Aledo (Mercer County) G1 - Steve Spivey, Todd Olinger, Ryan Craig
G2 -
G3 - Steve Spivey, Todd Olinger, Ryan Craig
G4 -
G5 - Steve Spivey, Todd Olinger, Ryan Craig
Chillicothe (Illinois Valley Central) G1 - Tom Conklin, Dan McGann, Jason Danner
G2 - Tony Shinall,
G3 - Tom Conklin, Dan McGann, Jason Danner
G4 - Tony Shinall,
G5 - Tom Conklin, Dan McGann, Jason Danner
Rock Falls G1 - Dave Gilliland,
G2 -
G3 - Dave Gilliland, Dale Tieman,
G4 - Corey Kreider,
G5 - Dave Gilliland, Dale Tieman, 
Winnebago G1 - Mike Clark, Scott Norris, Brad Bach
G2 - Eric Cunningham,
G3 - Mike Clark, Scott Norris, Brad Bach
G4 - Eric Cunningham,
G5 - Mike Clark, Scott Norris, Brad Bach
G6 - Eric Cunningham
Springfield (UIS)

Kirk Sieg
Kurt Cuffle
Dan Weber
Beardstown

G1 - Jeremy Smith, Kevin Hermes, Torrey Points
G2 - Matt Barnard, Dennis Held, Mark Newhouse
G3 - Jeremy Smith, Kevin Hermes, Torrey Points
Mackinaw (Deer Creek-M.) G1 -
G2 -
G3 -
G4 -
G5 - 
Pleasant Plains G1 - Carl Fesser,
G2 -
G3 - Carl Fesser,
G4 -
G5 - Carl Fesser, 
Riverton G1 - Brian Sorrell, Aaron Lane, Bryon Coffman
G2 - Joe Meyer, Bob Claton,
G3 - Brian Sorrell, Aaron Lane, Bryon Coffman
G4 - Joe Meyer, Bob Claton,
G5 - Brian Sorrell, Aaron Lane, Bryon Coffman
Rushville (R.-Industry) G1 - Richard Todd Reichert, Jim Whitfield, JD Beal
G2 - Darrell Ippensen, David Schafer, Rusty Miller
G3 - Richard Todd Reichert, Brian Sullivan, JD Beal
G4 - Darrell Ippensen, David Schafer, Rusty Miller
G5 - Richard Todd Reichert, Brian Sullivan, JD Beal
Pontiac

G1 - Paul Dalbey, Tom Conklin,
G2 -
G3 - Paul Dalbey, Tom Conklin, 
Coal City G1 - Tom Hahs, Jeff Voss,
G2 - Jim Eustice, Eddie Anderson, Jr, Steve Kyrouac
G3 - Tom Hahs, Jeff Voss,
G4 - Jim Eustice, Eddie Anderson, Jr, Steve Kyrouac
G5 - Tom Hahs, Jeff Voss, 
Manteno G1 - Randy Demierre,
G2 - Rich Doman,
G3 - Randy Demierre,
G4 - Rich Doman,
G5 - Randy Demierre,
G6 - Rich Doman, 
Paxton (P.-Buckley-Loda) G1 - Joe Ewers, Randy Moss, Andy Pankey
G2 -
G3 - Joe Ewers, Randy Moss, Andy Pankey
G4 -
G5 - Joe Ewers, Randy Moss, Andy Pankey
G6 - 
St. Joseph (S.J.-Ogden) G1 - David Phipps, Bryan Pierce, Jamison Kuemmerle
G2 -
G3 - David Phipps, Bryan Pierce, Daren Moses
G4 -
G5 - David Phipps, Bryan Pierce, Daren Moses
G6 -