Monday, June 01, 2020

 2020 Boys 1A Basketball Assignments

Boys 1A Boys 2A Boys 3A Boys 4A State

Updated 03/10/2020 14:59 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. to email if you find inaccurate information.  Click Here to submit assignment.

Super-Sectional Sites Correlated Sectional Sites Correlated Regional Sites Regional Officials
Jacksonville (Jacksonville Bowl)
  Host: Jacksonville (H.S.)

Brian Sorrell
Dan Held
Jeremy Smith
Dupo

G1 - Aaron Lane, Carl Fesser, Bob Schlechte
G2 - Brent Garrison, Jay Miller, Mike Pries
G3 - Aaron Lane, Carl Fesser, Bob Schlechte
Concord (Triopia) G1 - Kurt Cuffle, Dave Riedle,
G2 -
G3 - Kurt Cuffle, Dave Riedle,
G4 -
G5 - Kurt Cuffle, Dave Riedle,
G6 -
G7 - Kurt Cuffle, Dave Riedle, 
Franklin G1 - Mike Wiley, Denny Held, Todd Maxwell
G2 -
G3 - Mike Wiley, Denny Held, Todd Maxwell
G4 -
G5 - Mike Wiley, Denny Held, Todd Maxwell
G6 -
G7 - Mike Wiley, Denny Held, Todd Maxwell
Raymond (Lincolnwood) G1 - Bob Engel, C.J.Duncan, Tariq Toran
G2 - David Schwartz, Dan Smith, Mark DiMarzio
G3 - Bob Engel, C.J.Duncan, Tariq Toran
G4 - David Schwartz, Dan Smith, Mark DiMarzio
G5 - Bob Engel, C.J.Duncan, Steve Dorchinecz
G6 - David Schwartz, Dan Smith, Mark DiMarzio
Valmeyer G1 - Mike Pries, Aaron Wright, Chris Book
G2 - Corey Nicklin, Joe Strieker,
G3 - Mike Pries, Aaron Wright, Chris Book
G4 - Corey Nicklin, Joe Strieker,
G5 - Mike Pries, Aaron Wright, Chris Book
G6 - Corey Nicklin, Joe Strieker,
G7 - Mike Pries, Aaron Wright, Chris Book
Lewistown

G1 - Todd Olinger,
G2 - Richard Todd Reichert,
G3 - Todd Olinger, 
Galva G1 -
G2 - Les Huisingh, Tad Johnson,
G3 -
G4 - Les Huisingh, Tad Johnson,
G5 - 
G6 - Les Huisingh, Tad Johnson, 
Havana G1 - Travis Guess, Brian Cuffle, Dave Hasley
G2 - Rick Smolczyk, Fred Marriott, Aaron Eisfelder
G3 - Travis Guess, Brian Cuffle, Dave Hasley
G4 - Rick Smolczyk, Fred Marriott, Aaron Eisfelder
G5 - Travis Guess, Brian Cuffle, Dave Hasley
G6 - Rick Smolczyk, Fred Marriott, Aaron Eisfelder
G7 - Travis Guess, Brian Cuffle, Dave Hasley
Mt. Sterling (Brown County) G1 - Paul Morell, Kevin Hermes, Tim Ervin
G2 -
G3 - Paul Morell, Kevin Hermes, Tim Ervin
G4 -
G5 - Paul Morell, Kevin Hermes, Tim Ervin
G6 -
G7 - Paul Morell, Kevin Hermes, Tim Ervin
Princeville G1 -
G2 -
G3 -
G4 -
G5 - 
G6 -
G7 - 
DeKalb (NIU)
  Host: Shabbona (Indian Creek)

Todd Olinger
Dave Shepard
Tom Conklin
Elgin (Harvest Christian Academy)

G1 - Sal Vasta, Dylan Kramer, Nitin Rao
G2 - Buzz Fisher,
G3 - Sal Vasta, Dylan Kramer, Nitin Rao
Arlington Heights (Christian Liberty Academy) G1 -
G2 - Gary Zahara, Robert Rice, Spencer Prodromos
G3 -
G4 - Gary Zahara, Robert Rice, Spencer Prodromos
G5 - 
G6 - Gary Zahara, Robert Rice, Spencer Prodromos
Aurora (A. Christian) G1 -
G2 - Steve Lindstrom, John Earle, Darius Ardelean
G3 -
G4 - Steve Lindstrom, John Earle, Darius Ardelean
G5 - 
G6 - Steve Lindstrom, John Earle, 
Elgin (Westminster Christian) G1 - Steve Doty, Kevin McKay, Jeff Bert
G2 - Scott Garrey, Jeff McCoy, Kevin McKay
G3 - Steve Doty, Jeff Bert, Reid Burel
G4 - Scott Garrey, Jeff McCoy, Kevin McKay
G5 - Steve Doty, Jeff Bert
G6 - Scott Garrey, Jeff McCoy, Kevin McKay
Melrose Park (Walther Christian) G1 - Timothy Anderson,
G2 - Jeffrey Bilotti, David Romano, Ron Olesiak, Jr.
G3 - Timothy Anderson,
G4 - Jeffrey Bilotti, David Romano, Ron Olesiak, Jr.
G5 - Timothy Anderson,
G6 - Jeffrey Bilotti, David Romano, Ron Olesiak, Jr.
G7 - Timothy Anderson, 
Hanover (River Ridge)

G1 -
G2 - Kenneth Wilcoxen, Jerry Whitney, Colin Mix
G3 - 
Fulton (H.S.) G1 - Shawn Dail,
G2 - Scott Reed, Dave Van Nest, Mark Gerlach
G3 - Shawn Dail, Dave Van Nest, Randy Hollerud
G4 - Scott Reed,
G5 - Shawn Dail, Dave Van Nest, Randy Hollerud
G6 - Scott Reed,
G7 - Shawn Dail, Dave Van Nest, Randy Hollerud
Pearl City G1 - Eric Cunningham, David Dahl, Myron Ellingson
G2 - Mark Lei, Kody Grove, Don Stone
G3 - Patrick Vandenburgh, Dan Massey,
G4 - Mark Lei, Kody Grove, Don Stone
G5 - Patrick Vandenburgh, Dan Massey,
G6 - Mark Lei, Kody Grove, Don Stone
G7 - Patrick Vandenburgh, Dan Massey, 
Polo G1 - Gary Erdmier, Larry St Ores, Robert Nolan
G2 - Tom Honeycutt,
G3 - Gary Erdmier, Larry St. Ores, Corey Kreider
G4 - Tom Honeycutt,
G5 - Gary Erdmier, Larry St Ores, Robert Nolan
G6 - Tom Honeycutt,
G7 - Gary Erdmier, Larry St Ores, Robert Nolan
Rockford (Christian Life) G1 - Mike Weerda, Jim Irvin, Tyler Vogt
G2 - Dan Meale,
G3 - Mike Weerda, Jim Irvin, Tyler Vogt
G4 - Dan Meale, Mark Hyser,
G5 - Mike Weerda, Jim Irvin, Tyler Vogt
G6 - William Evink, Duane Schurch, Joe Flury
G7 - Mike Weerda, Jim Irvin, Tyler Vogt
Carbondale (SIU)

Jared Knapp
Darren Greenwalt
Mike Dammerman
Casey (C.-Westfield)

G1 - Mark DiMarzio, Brad Parrish, Robbie Blondi
G2 - Mark Blickensderfer, Allen Poggenpohl, Chris Book
G3 - Mark DiMarzio, Brad Parrish, Robbie Blondi
Altamont G1 - Bob Schlechte, Tim Leighty, Ryan Wyckoff
G2 - Gary Westjohn,
G3 - Bob Schlechte, Tim Leighty, Ryan Wyckoff
G4 -
G5 - Bob Schlechte, Tim Leighty, Ryan Wyckoff
G6 - Gary Westjohn,
G7 - Bob Schlechte, Tim Leighty, Ryan Wyckoff
Bethany (Okaw Valley) G1 - Brian Sample,
G2 -
G3 - Brian Sample, Rod Becker, Steve Mitze
G4 -
G5 - Brian Sample, Rod Becker, Steve Mitze
G6 -
G7 - Brian Sample, Rod Becker, Steve Mitze
Bridgeport (Red Hill) G1 -
G2 - Carl Repking, Josh Douthit, Bryan Danks
G3 -
G4 - Carl Repking, Josh Douthit, Bryan Danks
G5 - 
G6 - Carl Repking, Josh Douthit, Bryan Danks
Macon (Meridian) G1 - Art Moore,
G2 - Bob Claton,
G3 - Art Moore,
G4 - David Kolb,
G5 - Art Moore,
G6 - David Kolb, 
Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)

G1 - Aaron Wright, Timothy Leighty, Larry Barnett
G2 - Bryan Danks, David Hill, Craig Partridge
G3 - Aaron Wright, Timothy Leighty, Larry Barnett
Albion (Edwards County) G1 - Kevin, Diss, Kevin Cummings, John McClane
G2 - Luke Smith, Adam Cross,
G3 - Kevin, Diss, Kevin Cummings, John McClane
G4 - Luke Smith, Adam Cross,
G5 - Kevin, Diss, Kevin Cummings, John McClane
G6 - Luke Smith, Adam Cross,
G7 - Kevin, Diss, Kevin Cummings, John McClane
Cobden G1 - Jeff Tarlton, John Allen,
G2 - Mike Stallings, John Allen, Jeff Tarlton
G3 - Mark Simmons, Travis Holtkamp
G4 - Mike Stallings, John Allen, Jeff Tarlton
G5 - Jeff Tarlton, John Allen,
G6 - Mike Stallings, John Allen, Jeff Tarlton
Marion (Crab Orchard) G1 - Brent Garrison, Darren Pearson, Chris Mosier
G2 - Jason Ronna, Matt Miller, Ken Kisner
G3 - Brent Garrison, Darren Pearson, Chris Mosier
G4 - Jason Ronna, Matt Miller, Ken Kisner
G5 - Brent Garrison, Darren Pearson, Chris Mosier
G6 - Jason Ronna, Matt Miller, Ken Kisner
G7 - Brent Garrison, Darren Pearson, Chris Mosier
Steeleville G1 - Jon Green, Jay Miller, Mike Dammermann
G2 - Drew Franklin, Dan Guined, Bennie Adams
G3 - Jon Green, Jay Miller, Mike Dammermann
G4 - Drew Franklin, Dan Guined, Bennie Adams
G5 - Jon Green, Jay Miller, Mike Dammermann
G6 - Drew Franklin, Dan Guined, Bennie Adams
G7 - Jon Green, Jay Miller, Mike Dammermann
Normal (ISU)

Aaron Lane
Kevin Hermes
Bob Schlechte
Danville (Schlarman)

G1 - Kirk Sieg, Rich Doman, Dan Weber
G2 - Brian Sample, Carl Repking,
G3 - Kirk Sieg, Rich Doman, Dan Weber
Catlin (Salt Fork) G1 - Brad Parrish,
G2 - Jesse Lewsader, Michael Brouwer, Argie Johnson
G3 - Brad Parrish,
G4 - Jesse Lewsader, Michael Brouwer, Argie Johnson
G5 - Brad Parrish,
G6 - Jesse Lewsader, Michael Brouwer, Argie Johnson
G7 - Brad Parrish, 
Gilman (Iroquois West) G1 - Greg Walter, Jake Dressler,
G2 -
G3 - Greg Walter, Jake Dressler,
G4 -
G5 - Greg Walter, Jake Dressler,
G6 -
G7 - Greg Walter, Jake Dressler, 
Lexington G1 - Ray Donald, Jim Gabehart, Mark Yoder,
G2 - Scott Kerr, Jay McDaniels, Joe Brownfield
G3 - Jim Gabehart, Mark Yoder,
G4 - Scott Kerr, Jay McDaniels, Joe Brownfield
G5 - Jim Gabehart, Mark Yoder,
G6 - Scott Kerr, Jay McDaniels, Joe Brownfield
G7 - Jim Gabehart, Mark Yoder, 
Mt. Pulaski G1 -
G2 - Matt Barnard,
G3 - Matt Barnard, 
G4 -
G5 - Matt Barnard,
G6 -
G7 - Matt Barnard, 
Ottawa (Marquette)

G1 - Dan McGann,
G2 - Les Huisingh,
G3 - Dan McGann, 
Chicago (Harper) G1 - Ken Kollath, Curtis Cross, Michael Daniels
G2 - Albert Hampton, Andre Bonhart, Michael Pierce
G3 - Ken Kollath, Curtis Cross, Michael Daniels
G4 - Albert Hampton, Andre Bonhart, Michael Pierce
G5 - Ken Kollath, Curtis Cross, Michael Daniels
G6 - Albert Hampton, Andre Bonhart, Michael Pierce
Chicago (St. Francis de Sales) G1 -
G2 - Greg Nelson, Jack Smothers,
G3 -
G4 - Greg Nelson, Jack Smothers,
G5 - 
G6 - Greg Nelson, Jack Smothers, 
Granville (Putnam County) G1 - Kennneth Wilcoxen, Rick Moore, Kirk Sieg
G2 -
G3 - Kennneth Wilcoxen, Rick Moore, Kirk Sieg
G4 -
G5 - Kennneth Wilcoxen, Rick Moore, Kirk Sieg
G6 -
G7 - Kennneth Wilcoxen, Rick Moore, Kirk Sieg
Somonauk G1 - Jerry Whitney, Ken Miller,
G2 - Paul Zoran,
G3 - Jerry Whitney, Ken Miller,
G4 - Paul Zoran,
G5 - Jerry Whitney, Ken Miller,
G6 - Paul Zoran,
G7 - Jerry Whitney, Ken Miller,